شبکه انديشمندان قم
کد خبر : 74856
تعداد بازدید : 2250

94.2.24 مراسم گرد همایی اساتید حوزههای استان تهران و بزرگداشت علامه شعرانی

رئیس شورای حوزه علمیه تهران: نقش اساتید در حوزه محوری است حوزه/ رئیس شورای حوزه علمیه تهران گفت: اساتید در نظام علمی کهن حوزه از جایگاه بالایی برخوردارهستند و باید نقش آنان به عنوان محور حوزه مورد توجه قرار گیرد.


 استاد علی اکبر رشاد، امروز  در اجلاسیه اساتید حوزه علمیه تهران، در تالار شیخ صدوق حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)، با اشاره به  جایگاه اساتید در حوزه، گفت: اساتید در نظام علمی کهن حوزه از جایگاه بالایی برخوردارهستند  و باید نقش آنان به عنوان محور حوزه مورد توجه قرار گیرد.

 وی،  برگزاری اجلاسیه بزرگ اساتید حوزه علمیه استان تهران را در راستای احیای جایگاه اساتید عنوان کرد و ابراز داشت: حوزه تهران به دنبال به رسمیت شناختن هر چه بیشتر نقش اساتید می باشد و این مسئله با جدیت از سوی مسئولان حوزه دنبال می شود.

رئیس شورای حوزه علمیه تهران، حرکت حوزه به سوی سوی سازمان محوری را آسیب زا دانست و تصریح کرد:  باید جایگاه محوری  و نقش تعیینکننده آن را احیا و حفظ نماییم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از سخنان خود حضور آیت الله العظمی نوری همدانی در این اجلاس را بسیار مهم خواند و افزود:  ایشان به عنوان یک مرجع عالیقدر، در شهرها و استان های مختلف کشور حضور پیدا کرده و با مسئولان، خانواده های شهدا و مردم دیدار می کنند و این سفرها برکات فراوانی به همراه دارد.

استاد رشاد خاطرنشان کرد: این گونه سفر کردن متعارف نبوده و به نوعی ابتکار بدیع در رفتار یک مرجع تقلید است وخدا را سپاس که حوزه علمیه چنین ثمراتی داشته است.

همچنين در ادامه :


مدیر حوزه علمیه تهران:
قوام حوزه به تحقیق و پژوهش استحوزه/ مدیر حوزه علمیه تهران، قوام حوزه به تحقیق و پژوهش و تربیت طلاب توانمند دانسته و گفت: اساتید باید طلاب را به نوشتن و پژوهش و تحقیق عادت دهند تا سطح علمی آنان ارتقاء یابد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» در تهران، حجت الاسلام والمسلمین غفوری، امروز در اجلاسیه اساتید حوزه علمیه تهران، قوام حوزه را به پژوهش و تربیت طلاب توانمند دانست و به جایگاه و نقش اساتید اشاره کرد و گفت: امسال زمینه مناسبی فراهم شدتا اساتید عرصه تحقیق، قلم و پژوهش آثار خود را ارائه دهند، ولذا از مجموع 695 استاد حوزه تهران 153 نفر آنان آثار خود را ارائه دادند که پس از بررسی های کارشناسانه، 8 اثر به عنوان برتر انتخاب گردید و صاحبان آثار تجلیل خواهد شد.

مدر حوزه علمیه تهران با تاکید بر تربیت طلاب پژوهش محور، تصریح کرد: طلاب مدارس باید تلاش نمایند پژوهش های نوشتاری و علمی خود را به لحاظ کیفی بالا برده و با بهره بردن از محضر اساتید و رفع نواقص، نسبت به افزایش کارهای پژوهشی تا رسیدن به مدارج بالای را حوزه ادامه دهند.

وی با بیان این که آثار قلمی و نوشتاری ماندگار بوده و جایگاه خاصی در ارتقاء سطح آموزش نیز دارند، افزود: اساتید باید طلاب را به نوشتن و پژوهش و تحقیق عادت دهند تا سطح علمی آنان ارتقاء یابد، در این صورت طلبه وقتی به سطوح بالای حوزه برسد طلبه ای صاحب قلم خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین غفوری خطاب به اساتید حاضر در جلسه گفت: اگر محکم کار نکنیم و وقت کافی برای پاسخ به سئوالات شاگردان نگذاریم، نمی توانیم طلبه های اهل تحقیق و پژوهش تربیت کنیم.

مدیر حوزه علمیه تهران در پایان با تاکید بر ضروروت اهتمام به مقوله تهذیب در مدارس علمیه، اظهار داشت: تذکرات اخلاقی و خواندن احادیث در کنار سایر درس ها ضروری بوده و از تاکیدات مقام معظم رهبری نیز می باشد، ما در حوزه تهران به دنبال احیاء استاد محوری در مدارس هستیم.


اصول مهم طلبگی در نگاه آیت الله العظمی نوری همدانی


حوزه / امروز علما و اساتید باید به میدان آمده و تشیع و اسلام ناب را در دنیا منتشر کنند چون دنیا تشنه معارف اهل بیت(ع) و اسلام حقیقی است.

به گزارش خبرگزای «حوزه» از تهران، آیت الله العظمی نوری همدانی امروز در اجلاسیه اساتید حوزه علمیه تهران که در محل تالار شیخ صدوق حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) برگزار شد، با بیان نقش مهم اساتید در تربیت طلاب حوزه ها گفتند: تاثیرگذارترین نقش در دنیا نقش علما است که نقشی بسیار مسئولیت دار و پر مخاطره است؛ در تمام دنیا در مقام  هیچ قشری به این میزان فضیلت، تکریم و حدیث وجود ندارد.

معظم له افزودند:  امروز تمام اختلاف ها و برخوردها در نتیجه فقدان معنویت است چرا که اگر معنویت بود جهان امروز مثل شرایط فعلی نمی شد.

این مرجع تقلید، با اشاره به اینکه احیاء ایمان و صداقت در دنیا وظیفه حوزویان است بیان داشتند: اصل کار ما اخلاص است یعنی برای خدا باید گام برداریم، امام صادق(ع) فرمودند: اگر می خواهید علم بیاموزید اول باید عبودیت و اخلاص را در وجود خود به وجود آورید، لذا برای اینکه علم برکت یابد و اثر گذار شود باید اخلاص پیشه کنیم.

ایشان افزودند: دومین عامل داشتن همت بلند است چون راه پر فراز و نشیبی را در پیش گرفته ایم که بایستی مثل شیخ صدوق و مرحوم کلینی همتی بلند پیشه کنیم، داشتن اراده و تصمیم قاطع برای رسیدن به مرحله های بالا و قناعت نکردن به سطوح پائین است .

معظم له تاکید کردند: جدیت زحمت و استقامت کردن به همراه همت بلند از خصائص علما است مثلا ملاصادق مازندرانی در سن چهل سالگی الفباء را شروع کرد و در اوج فقر با زحمت و تلاش فراوان یک فقیه و محدث بزرگ شد.

طلاب باید اهل قلم باشند

این مرجع تقلید خاطر نشان کردند : یکی از اصول مهم زندگی این است که طلاب باید اهل قلم باشند، سعی کنیم بنویسم و البته خوش خط باشیم، عالم باید خطی خوش داشته ؛ لذا لازم است صرف و نحو را دقیق و کامل بخوانیم، اساتید هم باید کامل به ادبیات عربی و فارسی مسلط باشند تا طلابی خوب تربیت کنند. و البته خود اساتید نیز باید اهل قلم و نویسندگی باشند چون ماندگاری نام علما به دلیل صاحب قلم بودن آنها است.

حضرت آیت الله نوری همدانی، نظم در زندگی را اصلی مهم توصیف کرد و افزودند: علمای بزرگ ما منظم و پرکار بوده اند ، هر کسی منظم باشد و برنامه داشته باشد موفق است، مردم باید نظم را از شما حووزیان بیاموزند.

این استاد حوزه، با اشاره به اهمیت اخلاق در شئونات زندگی، گفتند: در کلاس های درس حوزه حتما باید درس اخلاق در کنار سایر دروس برقرار بوده و اهتمام به این مسئله داشت.

هیچ علمی به اندازه فقه وسعت ندارد

ایشان با تاکید بر اهمیت فقه یادآورشدند: هیچ علمی به اندازه فقه وسعت ندارد، امروز علما و اساتید باید به میدان آمده و تشیع و اسلام ناب را در دنیا منتشر کنند چون دنیا تشنه معارف اهل بیت(ع) و اسلام حقیقی است.

حضرت آیت الله نوری همدانی، با بیان اینکه علمای بزرگ همواره  تحجد تاکید فراوانی داشته اند بیان داشتند: اساتید بزرگ ما به کسی که نماز شب نمی خواند درس نمی دادند، (همانند آیت الله نائینی)، شهید اول به خاطر اینکه یک شب نماز شب از او فوت شد اشعار زیادی را در تاسف و ندامت از این مصیبت در وصف خود نقل می کرد، همچنین نماز شب خواندن امام راحل(ره) نیز باعث ترقی و پیشرفت ایشان گردید.آنچه که  باعث شد پدیده ای به نام امام خمینی ظهور کند و تحولی بزرگ و عمیق در دنیا ایجاد کرده و زبان فریادگر مستضعفان و محرومان عالم شود تقید ایشان به عبادات بسیار تضرع و گریه و خواندن نمازهای شب بود.

ضرورت شناخت فقها و علمای حوزه

آیت الله نوری همدانی با تاکید بر ضرورت شناخت فقها و علمای حوزه از معارف دهگانه اسلام گفت: این معارف شامل معارف اعتقادی ، عبادی ، اخلاقی، اقتصادی، معاشرتی، فرهنگی، سیاسی، حکومتی، قضایی و جهادی در اسلام هستند که لازم است درباره آنها مطالعه و تحقیق نموده و از آنها بهره ببریم.

ایشان درپایان با سفارش خواندن کتاب های صحیفه نور به حوزویان یادآور شدند: کتاب های 22جلدی صحیفه نور را چند بار بخوانید تا فرهنگ و اندیشه و تفکر امام راحل را فراگیرید. .

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :