شبکه انديشمندان قم
کد خبر : 251514
تعداد بازدید : 129

آیت‌الله رشاد: او امید آینده‌ی زعامت شیعه قلمداد می‌شد

آیت الله رشاد: او امید آینده ی زعامت شیعه قلمداد می شد

در پی ارتحال فقیه و اصولی نواندیش، حضرت آیت الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی (طاب ثراه)، پیام تسلیتی از سوی آیت الله علی اکبر رشاد، ریاست شورای حوزه های علمیه استان تهران و مؤسس و رییس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی صادر شد. متن این پیام به شرح زیر است

بسم الله الرّحمن الرّحیم.
إنّا لِلّه و إنّا إلیه راجعون
رحلت فقیه و اصولی نواندیش، میراثدار متفکر مؤسس علامه ی شهید محمدباقر صدر (قدّه)، حضرت آیت الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی (طاب ثراه) را به ساحت قدسی حضرت بقیت الله (ارواحنا فداه)، زعیم حکیم امت، حضرت آیت الله العظمی خامنه ای و دیگر مراجع عظام (دام ظلّهم)، حوزه های علمیه و ملت شریف ایران و بیت معزّز آن راحل رستگار، سوکمندانه تسلیت عرض می کنم.
آیت الله هاشمی شاهرودی (ره) که امید آینده ی زعامت شیعه قلمداد می شد، روحانی ای بود متخلّق، فقیهی بود متضلّع، اصولی ای بود متفکر، دانشمندی بود متواضع، سیاستمداری بود معتدل، و مدیری بود مقتدر.
او طی عمر پربرکت خویش منشأ خدمات انقلابی، سیاسی و علمی بسیاری بود. مجاهدت مؤثر در جریان پیروزی انقلاب عظیم اسلامی، حضور هدایتگرانه در جبهه های دفاع مقدس، عضویت در شورای نگهبان، عهده داری ریاست قوه ی قضائیه و مجمع تشخیص مصلحت نظام، تدریس در حوزه های علمیه ی نجف، قم و تهران و تربیت شاگردانی فاضل و بارز، تالیف آثار فاخر فقهی و اصولی، تاسیس و هدایت مرکز دایره المعارف فقه اهل بیت (س) و دانشگاه عدالت، نمونه ای از خدمات ارزشمند آن بزرگوار است.
به جهت نقش مؤثر ایشان در فرایند تاسیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و قریب به دو دهه تدریس خارج فقه و اصول در حوزه ی تهران، مسؤولان پژوهشگاه و ارکان حوزه ی عریق تهران، خود را بطور مضاعف، وامدار او می دانند.
این کمترین برای آن فقید سعید رحمت و علوّ درجات و برای فرزندان، شاگردان و خیل علاقه مندان او از بارگاه باری صبر و سلامت مسألت دارم، و ضمن اعلام تعطیلی دروس کلیه ی مدارس علمیه ی تهران در روز چهارشنبه ی پنجم دیماه، از قاطبه ی علمای اعلام، مدرسان و طلاب عزیز، مردیف شریف و قدرشناس پایتخت دعوت می کنم در مراسم نماز و تشییع پیکر پاک این عالم فرزانه و انقلابی که ساعت هشت صبح در مصلای امام خمینی (قده) برگزار می گردد حضور به هم رسانند.

علی اکبر رشاد
۴/ ۱۰/ ۱۳۹۷


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :