شبکه انديشمندان قم
کد خبر : 238447
تعداد بازدید : 273

مذاکره علمی معرفت انسان را افزایش می‌دهد

رییس شورای حوزه علمیه استان تهران:

رییس شورای حوزه علمیه استان تهران با بیان اینکه مذاکره علمی سبب افزایش علم و معرفت می شود، گفت: ثروت برای انسان شخصیت نمی آورد بلکه این علم است که به عنوان صفت در وجود انسان ایجاد شخصیت می کند.

 حضرت آیت الله  علی اکبر رشاد رییس شورای حوزه علمیه استان تهران و تولیت مدرسه علمیه امام رضا(ع)، امروز قبل از آغاز درس خارج فقه که در همین حوزه علمیه برگزار شد، گفت: امیرمومنان علی(ع) خطاب به جناب کمیل فرمودند: ای کمیل؛ علم از ثروت بهتر است؛ حضرت در این کلام نورانی علم و معرفت را فراتر از ثروت و مال بیان می کنند.

 

وی افزود: حضرت در این کلام درباره دو مطلوب انسان چنین بیان می کنند که علم نگهبان انسان است و برعکس در ثروت انسان نگهبان مال و ثروت می شود.

 

آیت الله رشاد با بیان اینکه معرفت انسان را از خطورات مادی و معنوی و بلاهای دنیوی و اخروی حفظ می کند، ابراز کرد: انسان به وسیله علم از همه خطرات مادی و دنیوی محفوظ می ماند و با آگاهی که دارد خود را در معرض خطرات قرار نمی دهد و به جد از آنان پرهیز می کند بنابراین علم از لحاظ معنوی انسان را حفاظت و صیانت می کند.

 

تولیت مدرسه علمیه امام رضا(ع) ادامه داد: انسان به سبب جهل در دام شیطان گرفتار می شود در حالی که اگر عالم باشد در این دام قرار نمی گیرد زیرا خصلت و خاصیت علم حراست و صیانت از انسان است بنابراین علم در خدمت انسان قرار می گیرد اما بر عکس انسان ثروتمند افزون بر اینکه برای کسب ثروت متحمل سختی شده برای حفاظت و صیانت از آن نیز متحمل رنج و مشقت می شود.

 

رییس شورای حوزه علمیه استان تهران اضافه کرد: انسان فقیر چیزی برای از دست دادن ندارد و همواره در آسایش است ولی کسی که چیزی را به دست می آورد ظاهرا برای تامین آرامش است ولی عملا ثروت مانع و موجب سلب آرامش انسان می شود زیرا انواع روش ها را باید به کار بگیرد تا مالش نابود نشود.

 

وی با اشاره به تفاوت علم و ثروت، اظهار داشت: مال با هزینه شدن کاهش می یابد و تمام می شود ولی معرفت به هر میزان مصرف شود افزایش می یابد. در گفتگوی علمی علم انسان از نظر کمی و کیفی رشد می کند.

 

این مفسر قرآن کریم ادامه داد: علم هرگز تمام نمی شود و به هر مقدار هزینه و مصرف شود به همان میزان رشد می کند و انسان عالم بهره می برد. اما مال با خرج شدن کاهش می یابد و این هزینه کردن مال غیر از امر انفاق است چرا که انسان با انفاق به رشد و تزکیه دست می یابد.

 

آیت الله رشاد با تاکید بر اینکه مذاکره علمی سبب افزایش علم و معرفت می شود، گفت: انسان زمانی که به مذاکره علمی می پردازد حتی در هنگام پرسش علمی به علم او افزوده می شود، گاهی پرسش های کلی زمینه ساز پاسخ ها و تولید مطلب جدید می شوند.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: شخصیت انسانی که ثروت اندوز است و تولید ثروت می کند با زوال مال شخصیتش نیز از بین می رود بنابراین ثروت برای انسان شخصیت نمی آورد زیرا صفت حاصل نکرده و تنها سمت به دست آورده است و سمت نیز با کمترین تغییر و تحولی نابود می شود در حالی که علم صفت بوده و در وجود انسان ثابت و نابود نشدنی باقی می ماند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :