شبکه انديشمندان قم
کد خبر : 218876
تعداد بازدید : 595

اعتراض آیت الله رشاد به سکوت در قبال نسل‌کشی مسلمانان ميانمار:

اعتراض آیت الله رشاد به سکوت در قبال نسل کشی مسلمانان ميانمار:

اعتراض آیت الله رشاد به سکوت در قبال نسل کشی مسلمانان ميانمار: مجامع مدعی حقوق بشر و مخالفان ترور و خشونت کجایند؟


اعتراض آیت الله رشاد به سکوت در قبال نسل کشی مسلمانان ميانمار

مجامع مدعی حقوق بشر و مخالفان ترور و خشونت کجایند؟

به گزارش اداره روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، آیت الله علی اکبر رشاد رییس و موسس این پژوهشگاه در آغاز درس خارج فقه امروز خود در حوزۀ علمیۀ امام رضا(ع)، با اشاره به فاجعۀ مسلمان­کشی و سکوت مجامع بین المللي و سکوت مخالفان خشونت و ترور، نسبت به عدم اقدام درخور مسؤولان و قوای مختلف جمهوری اسلامی انتقاد کرد.

ایشان تاکید کرد: اسف بارتر اينكه مقامات جمهوري اسلامي نيز در هر سه قوه نسبت به اين موضوع هم تاخير فاز دارند و به رغم اينكه چند سال است كه از اين فجايع مي گذرد، به موقع عكس العمل نشان نداده اند. آقايان مخالف خشونت كجا هستند؟ مگر خشونت فقط عليه كفار قبیح و خلاف است؟ خشونت كفار عليه مسلمانان قبيح نيست؟ بعضي از مسؤولان كه مثلا در قبال مرگ فاجعه بار چند غيرمسلمان در يك كشور كفر به مقیاس فاصله­ی دقيقه اي و ساعتي عكس العمل نشان مي دهند، و در توئيتر خود می­نویسند و صدور بيانية رسمي مي کنند، چرا در خصوص فجايعي كه نسبت به مسلمانان مظلوم اتفاق مي افتد در مقياس چند ماه و چند سال تأخير فاز عكس العمل نشان مي دهند؟

 

خلاصۀ سخنان آیت الله رشاد را در زیر می­خوانیم:

لازم است در ابتداي درس امروز به موضوع مهمي اشاره كنيم، و آن این که: مدت مديدي است كه متأسفانه اقليت مسلمان منطقه راخین (همان آراکان) سرزمین برمه و میانمار فعلي مورد تعدي و ستم مضاعف قرار دارند. مسلماناني كه پيشينه اي حدود سيزده قرنه در آن منطقه دارند، و به اعتبار زبانی که با آن مکالمه می­کنند و زبانی است مرکب است از عربی و فارسی و ترکی از آنها قوم روهینگیا گفته مي شود و با سفر برخی مسلمانهای عرب و فارس و ترک در همان صدر اسلام مسلمان شده اند، و الآن حدود پنج تا هشت ميليون نفر هستند كه نسبت به جمعيت بودايي اين كشور اقليت هستند، اما متاسفانه حقوق شهروندی آنها از قبل دولت این کشور به رسمیت شناخته نشده است، و اکنون به بهانة اختلافات مذهبي ظاهرا از سوی افراد افراطی خانه هاي آنها تخريب مي شود، و قتل عام مي شوند، زنده زنده سوزانده مي شوند، اطفال را در آتش مي اندازند، اما قرائن بسیاری حاکی از آن است كه اين مسئله از سوي قدرت ها و صهيونيست ها هدايت مي شود و مانند سائر توطئه­ها علیه مسلمین دست پليد صهيونيست ها در كار است. در قبال این فجایع و نسل­کشی گسترده هيچ يك از مجامع بين المللي مدعي دفاع از حقوق بشر نيز عكس العملي نشان نمي دهند. گاهي در خبرها مي شنويم كه يك حيوان در جايي به نحوی كشته مي شود سازمان هاي بين المللي واكنش نشان مي دهند اما در برابر این فجایع هیچ اقدام مؤثر انجام نمی­شود، آیا این همه انسان آیا در حد کشته شدن چند حیوان هم ارزش اقدام ندارد. مع الاسف حتي مسلمانان نيز تا حال واكنش درخوري از خود نشان نداده اند. در يك كشور كوچك، ضعيف و عقب افتاده اي چنین رفتارهايي در مورد یک مشت مسلمان اتفاق افتاده كه دولت آن كشور نيز حمايت كرده و راه را براي اين تعدي ها باز گذاشته است؛ آنگاه روسا و مقامات يك ميليارد و پانصد ميليون جمعيت دنيا عكس العمل درخوري نشان نداده اند. حتي با يك هشدار و تذكار از پایگاه جمعيت عظيم مسلمان و اين قدرت بزرگ جهاني اسلامی دولت ميانمار حتماً طور ديگري رفتار خواهد كرد، ولي متأسفانه هيچ گونه عكس العملي نه از قبل سازمان هاي بين المللي و نه از سوي كشورهاي اسلامي صورت نمي گيرد.

اسف بارتر اينكه مقامات جمهوري اسلامي نيز در هر سه قوه نسبت به اين موضوع هم تأخير فاز دارند و به رغم اينكه چند سال است كه از اين فجايع مي گذرد، به موقع عكس العمل نشان نداده اند، و اكنون نيز كه بعضي از مقامات مطالبي را مطرح كرده اند پيداست كه در حد تعارف و شعار است. والا بعضي از آقايان كه مثلاً در قبال مرگ فاجعه بار چند غيرمسلمان در يك كشور كفر به مقیاس فاصله­ی دقيقه اي و ساعتي عكس العمل نشان مي دهند، و در توئيتر خود می­نویسند و صدور بيانية رسمي مي دهند، چطور ممكن است كه در خصوص فجايعي كه نسبت به مسلمانان مظلوم اتفاق مي افتد در مقياس چند ماه و چند سال تأخير فاز عكس العمل نشان مي دهند؟ اين مسئله بسيار تأسف آور است. دولت جمهوري اسلامي و قوة مجريه در اين زمينه كوتاهي كرده و از اقتدار و نفوذ و ابهتي كه در مجامع بين المللي و اذهان جهانيان داريم استفاده نكرده است. هيچ برخورد و تهديدي صورت نگرفته است. حتي همان برخوردهاي ديپلماتيك متعارفي مثل احضار سفير و اخطار صورت نگرفته كه حداقل بايد اين امور انجام مي گرفت. بايد به سازمان هاي بين المللي فشار مي آوردند. اخيراً هم اگر عكس العملي صورت گرفته، به جاي اينكه رؤساي قوا وارد عرصه شوند، مديران مياني قوا اعلام موضع مي كنند. نه قوة مجريه برخورد درخوري داشت و نه قوة مقننه و نه قوه قضائیه كه به تأكيد رهبر معظم انقلاب، هم در داخل و هم در خارج بايد حامي مظلومان و مستضعفان باشد. اگر هم بخشي از قوة قضائيه مدعي العموم است، چه در خارج و چه در داخل مدعي العموم مسلمانان است. آنها مسلمان هستند و به اين شكل فجيع كشته مي شوند. در مظلوميت خانه هايشان ويران مي شود، خانواده ها از هم متلاشي مي شود، در يك جا كل اعضاي يك خانواده را نابود مي كنند و زنده زنده به آتش مي اندازند.

تصاويري كه پخش شده فوق العاده دلخراش و دلگداز است كه انسان مي بينيد يك مرد قوي هيكل روي سينة يك كودك چندماهه ايستاده است. اين آقايان مخالف خشونت كجا هستند كه با اين خشونت ها مواجهه نمي كنند؟ مگر خشونت فقط عليه كفار قبیح و خلاف است؟ مگر خشونت از سوي مسلمانان عليه كفار و يا مسلمانان ديگر فقط قبيح است؟ خشونت كفار عليه مسلمانان قبيح نيست؟ اين قدر دم از جهان خالي از خشونت و مقابله با خشونت مي زنيم، و از اسلام رحماني سخن مي گوييم، اما متأسفانه در عمل مسلمانان وقتي مورد تعدي و ظلم قرار مي گيرند، هيچ عكس العملي نشان نمي دهيم.

تاكيدهايي كه رهبر مكرم انقلاب، مكرراً نسبت به اين موضوع داشتند و حتي نام بردند كه قوة قضائيه موظف است در اين جور مواقع از حقوق انسان هاي محروم و مظلوم دفاع كند، ولي در این مورد واكنش درخوري مشاهده نمي شود.

بسيار اسف بار است و فجايع اسف انگيزي است. ما شيعة اميرالمؤمنين (ع) هستيم كه در قبال خبري كه شنيده بود خلخال از پاي يك زن يهودي بيرون آورده­اند، فرمودند كه اگر كسي از غم اين فاجعه دق كند نبايد او را ملامت كنيم. آنگاه ما امروز مي بينيم كه مسلمانان مظلوم در يك كشور كفر توسط ظاهراً يك فرقة افراطي ولي باطناً با پشتيباني و تسهيل دولت و واقعاً با هدايت صهيونيست ها و امريكايي ها اين گونه كشتار مي شوند و ما هيچ عكس العملي نشان نمي دهيم، مرام علوی کجا رفت؟ مگر نفرموده­اند: «کونا للظالم خصما و للمظلو عونا» مواد قانون اساسی که دولت ومسؤولان را موظف به دفاع از مستضعفین و مظلومان می­کند کجا رفت ؟. ان شاءالله خداوند متعال با ظهور حضرت حجت (س) اين مظالم و اين تعدياتي كه در سراسر جهان عليه مسلمانان و خاصه پيروان مكتب اهل بيت عليهم السلام جريان دارد را پايان ببخشد و در عين حال آحاد مسلمانان در اين جور مواقع تكليف دارند و نسبت و بايد كمك كنند و كمك هايي جمع آوري شود و يا حتي مردم بايد به مسئولان فشار بياورند و مطالبه كنند كه چرا نسبت به اين گونه قضايا تغيير فاز در عكس العمل داريد و واكنش هاي شما نيز بوي تعارف دارد و جديتي در آن نيست.

ما از ابزارهايي خوبي در اين زمينه مي توانيم استفاده كنيم، توان خوبي در مقابله با اين گونه مظالم داريم و وقتي استفاده نمي كنيم انسان احساس مي كند كه آنچه ابراز مي شود جنبة تعارفي و ديپلماتيك و صوري دارد. والسلام.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :