شبکه انديشمندان قم
کد خبر : 202734
تعداد بازدید : 723

گزارش دکتر دارابی از کلاس جریان شناسی سیاسی در حوزه علمیه امام رضا ع

گزارش دکتر دارابی از کلاس جریان شناسی سیاسی در حوزه علمیه امام رضا ع

افق های روشنی در انتظار طلاب حوزه علمیه امام رضا علیه السلام است.

گزارش دکتر دارابی در کانال تلگرام خود از حضور در حوزه علمیه امام رضا علیه السلام

درس جریان شناسی سیاسی  ایران در حوزه علمیه امام رضا علیه السلام

 

حوزه_علمیه امام رضا (ع) در تهران چهارراه سرچشمه در سایه مدیریت حضرت آیت الله علی اکبر صادقی رشاد روحانی فاضل، فیلسوف و مربی اخلاق اداره می شود. به دعوت استاد رشاد چند هفته برای تدریس جریان شناسی سیاسی در ایران میان جمعی از استادان و طلاب علوم دینی این مدرسه علمیه بودم. اکثرا جوانان زیر ۳۰ و ۳۵ سال بودند و افق های روشنی در انتظار آنان است.

 

آیت الله رشاد آرزو می کرد و با امید فراوان می گفت: «باید طلاب علوم دینی دارای بصیرت و دانش روز باشند. من امید فراوان بسته ام که از میان همین طلاب در آینده امثال مطهری، بهشتی تربیت شوند.»

 

در جریان کلاس و طرح پرسش هایی که طلاب داشتند دریافتم که برگزاری این قبیل کلاس ها چقدر ضروری و نیاز مبرم برای طلاب جوانی است که نه تنها دوران مبارزه با رژیم شاه را ندیده اند بلکه عصر امام خمینی، انقلاب_اسلامی ، دوران جنگ و نیز دوران استقرار و شکل گیری جمهوری_اسلامی و فراز و فرودهای دهه نخست آن را نیز درک نکرده اند.

وقتی از نواندیشان دینی و طرح پرسش ها و شهبات آنان به برخی از باورها و اعتقادات دینی سخن به میان آوردم کاملاً برای من معلوم بود که چقدر برای آنان طرح این مباحث و شبهاتی که برای نسل جوان مطرح کرده اند بُهت آور بود و از زلالی و بی آلایشی آنان کاملاً هویدا بود که چرا عده ای اعتقادات دینی جوانان را مورد پرسش قرار داده اند؟ از آنان خواستم که مطالعه عمیق، عالمانه و با بصیرت را سرلوحه خود قرار دهند. اهمیت زمان را بدانند و خود را برای رسالت روشنگری آماده سازند.

آرزو می کنم که در سایر حوزه های علمیه و مدارس علوم دینی دروسی که مرتبط با تاریخ معاصر ایران و انقلاب اسلامی و دروسی که بصیرت افزا و دانش زا است چون حوزه علمیه امام رضا (ع) تهران ارائه شود

آیت الله رشاد، با امید فراوان می گفت: «باید طلاب علوم دینی دارای بصیرت و دانش روز باشند. من امید فراوان بسته ام که از میان همین طلاب در آینده امثال مطهری، بهشتی تربیت شوند.»

 نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :