شبکه انديشمندان قم
کد خبر : 195690
تعداد بازدید : 877

حجت الاسلام والمسلمین سهرابی در جلسه کرسی ازاد اندیشی مدرسه محمدیه

نسبت میان خودسازی و جامعه سازی می تواند چارچوبی برای تبین هویت طلبه گی باشدحجت الاسلام سهرابی با حضور درجمع طلاب مدرسه محمدیه ضمن قدر دانی و ضرورت برگزرای چنین جلساتی گفتند : موضوع مهمی را برای بحث برگزیده اید که خیلی از طلاب ازان غافل هستند . و تنها به بیان کلیات دراین امر اکتفا شده است ایشان بیان کردند در ابتدای دوران طلبه گی با ددوستان ساعت ها درباره این موضوع بحث می کردیم که نهایتا منجر به ایجاد خانه طلاب گردید 

در حال حاضر یک طلبه با عصر انقلاب و عصر تکنولوژی درگیر است و همین امر باعث بوجود آمدن هزاران مشکل شده است. در این زمانی که یک طلبه با هزاران مشکل مواجه است حوزه یک مرکز راهبردی ندارد و برنامه­ها و برنامه ­ریزی­ها به صورت ارتجاعی است در صورتی که این مسئله بسیار مهم است و نیاز به برنامه­ریزی دقیق دارد.

به هویت طلبگی حوزه در سطح کلان آن توجه ندارد و در سطح خرد آن هم ما طلبه­ها به آن بی­توجه هستیم. حال برای رسیدن به این هویت طلبگی نیاز به یک چهارچوب نظری و تحلیلی است و آن اینکه خودسازی و جامعه سازی نسبت بین این دو را بدانیم.

خودسازی : همه مردم را در بر می گیرد، هر کس که دغدغه انقلابی بودن را دارد درگیر این موضوع است، خودسازی دوران رشد و تحصیل است و بعد از آن دوران خدمت است.

تصور از خود سازی : این دوره دوران کناره­گیری و توحد است وبعد از آن توجه به کثرت است.

اما نیاز به یک الگو داریم که آیا باید از جامعه و خانواده منقطع شدو همه چیز را رها کرد و بعد وارد کار تربیتی و آموزش شد؟

با یک مثال می توان این دو وجه بودن را کنار گذاشت و اینکه در واقعیت این دو با هم جمع می شوند.

مثال بارز دیگر آن حضرت ختمی مرتبت است که هر دو مقام وحدت و کثرت را با هم جمع کرده است.

در آخر اینکه مشکل ما این است که بین خودسازی و جامعه­سازی یک دوگانگی می بینیم و حال اینکه اینگونه نیست و این دو در اصل یکی می باشند.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :